![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5508748
*
nr 550 8748
Spegel
Gustaviansk, Märkt med Söderhamns Hallstämpel, höjd: 56
Kondition: lagad
Utrop:
4.500 kr
Såld:
8.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 november 2008
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/11 06:09:29
1
7.300 kr
3/11 10:41:12
2
6.000 kr
3/11 10:46:51
2
6.400 kr
3/11 10:56:16
1
Vinnande bud
3/11 14:43:50
3
7.400 kr
3/11 14:44:05
3
7.600 kr
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
Kondition: lagad
nr 550 8748
Spegel
Gustaviansk, Märkt med Söderhamns Hallstämpel, höjd: 56
Kondition: lagad
Utrop: | 4.500 kr |
---|---|
Såld: | 8.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 november 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/11 06:09:29 | 1 | 7.300 kr |
3/11 10:41:12 | 2 | 6.000 kr |
3/11 10:46:51 | 2 | 6.400 kr |
3/11 10:56:16 | 1 | Vinnande bud |
3/11 14:43:50 | 3 | 7.400 kr |
3/11 14:44:05 | 3 | 7.600 kr |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53